Jak zajistit bezpečnosti dětí na táboře?
Bezpečnost práce a ochrana zdraví je důležitá úplně všude. Prolíná se nejrůznějšími výrobními a průmyslovými odvětvími, ale i službami, oddychovými činnostmi. Zkrátka BOZP neutečete nikde, ať už pracujete kdekoli. V každé profesi se najdou momenty a činnosti, u kterých je třeba bezpečnost práce sledovat, kontrolovat a vyhodnocovat rizika. Existují i určité sezónní činnosti, kde je třeba riziko úrazů větší a je třeba se zde na ochranu zdraví zaměřit. Příkladem jsou dětské letní tábory.
Je třeba zkontrolovat, zda nehrozí nebezpečí
Jakmile začne léto, děti se rozjedou na letní tábory. Ovšem, jak upozorňuje společnost Extéria s.r.o., poradenská firma, podnikající formou franchisingu v oblasti bezpečnosti práce ochrany zdraví a požární ochrany, ani zde není dobré podceňovat rizika, jakkoli se třeba někomu mohou zdát zanedbatelná. Na co je třeba dá pozor? Nikde nejsou přesně určeny bezpečnostní podmínky pro děti na táborech, není ani omezen třeba počet vedoucích, který je má doprovázet. Vše je na organizátorovi. Vedoucí tábora si musí zkontrolovat, jestli v místě nehrozí nějaké nebezpečí a zároveň co nejdříve stanovit pravidla, která budou všichni dodržovat. Je nezbytně nutné zajistit hygienické podmínky a všechny poučit o tom, jak dodržovat správné hygienické postupy. Jak děti, tak dospělí musí prokázat způsobilost, že se mohou tábora zúčastnit, tedy předložit potvrzení od lékaře nebo u dětí potvrzení o tzv. bezinfekčnosti od rodičů.
Na deset dětí jeden dospělý
Tábora musí mít k dispozici pitnou vodu a musí být zajištěna možnost vykoupat se či osprchovat v teplé vodě minimálně jedou týdně. Na řadu přichází vaření a skladování potravin. Musí se používat nezávadný zdroj pitné vody i dostatečně prověřené potraviny. V táborové výbavě v žádném případě nesmí chybět vybavená lékárnička. Obsah se přitom řídí přílohou číslo 4 vyhlášky č. 106/2001 Sb. Minimálně hodinu po hlavním jídle musí mít děti odpočinek. Teprve pak se mohou jít koupat. Zrovna tak se nesmí koupat uhřátí nebo hned po náročnějším cvičení. Jeden dospělý vedoucí by měl mít ve vodě na starosti maximálně 10 člennou skupinku dětí. Vždy je třeba mít na zřeteli, že dospělý za děti zodpovídá i ve chvíli, kdy jim dá rozchod. Různé nářadí by děti měly používat jenom po předchozích instrukcích a pod dozorem dospělého.
Zdroj: bozpinfo.cz