Už nezapomínejte aneb tipy, jak zlepšit svou paměť

S postupujícím věkem se může stát, že začneme zapomínat celou řadu věcí. Můžeme začít zapomínat to, kam jsme dali peněženku nebo kam jsme schovali klíče, které jsme ještě před pár minutami měli v rukou. Zapomínání je zkrátka projev stárnutí, ovšem mnohdy se projevuje u velice mladých lidí. Sice občas někdy něco zapomene každý, ale pokud je zapomínání součástí vašeho dne, přinášíme tipy, jak případně zlepšit svou paměť. Díky našim tipům nebudete muset chodit do obchodů s nákupním seznamem, dokonce si už nebudete muset zapisovat schůzky, které vás čekají. Vše se vám to uloží v hlavě.  

Říkejte si věci nahlas 

Potřebujete se něco naučit nebo si zkrátka něco vsugerovat do hlavy? Pak si danou věc říkejte nahlas. Opakování nahlas se lépe uloží do mozku. Pokud si třeba chcete zapamatovat nějaké jméno, při pozdravu daného člověka zároveň oslovte. Jméno se automaticky uloží do paměti a zůstane tam. Doporučuje se dokonce číst si nahlas i knihy, a to nejen proto, že si je lépe zapamatujete, ale také proto, že se na text více soustředíte a více budete ovládat své emoce.  

Starejte se o svůj společenský život 

I kontakt s rodinou, setkávání se s přáteli nebo telefonický kontakt s těmi, na kterých vám záleží – to je pro mozek také velice důležité. Všechny tyto činnosti jsou pro mozek zdrojem simulace, v pokročilém věku se díky tomu nebude výkon mozku nijak zhoršovat.  

Cvičte 

I pohyb přispívá k tomu, abyste zlepšili a podpořili mozek (a také tímto podpoříte i jiné kognitivní funkce člověka). Zejména cvičení ve středním věku je prevencí vzniku demence v pozdějším věku.  

Dodejte tělu dostatek vitaminu D 

Bylo dokázané, že lidé, kteří se trápí sníženou hladinou vitaminu D, mají také horší paměť. Proto dodejte tělu potřebný vitamin D a podpořte tak funkci svého mozku.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *