Stagnace lymfatického systému. Může postihnout i vás
Zdravé tělo má dostatek energie, v noci snadno usíná, dobře tráví a jeho nositel překypuje dobrou náladou. Jakmile se ale tyto procesy začnou měnit a stávají se problematickými, je načase zpozornět. Za únavou, otoky a nechutenstvím se často skrývá špatně fungující lymfatický systém. Pokud se takový nešvar objeví i u vás, zakročte včas a pomozte mu se zotavit.
Proč je správná funkce lymfy zásadní?
Jde o tekutinu, která v těle proudí, stejně jako krev. I když se o ní mluví mnohem méně, pro tělo je extrémně důležitá. Za celý život totiž z ovzduší, jídla, kosmetiky a mnoha dalších přijímáme do svého těla toxiny, které je tato tekutina schopna přenést k tzv. lymfatickým uzlinám. Ty se nacházejí například v krku nebo v podpaží a zde dochází k filtraci nebezpečných látek. Dokud lymfa přirozeně proudí a sbírá odpad, člověk se cítí dobře a je zdravý. Jakmile se ale zastaví, nastává problém.
Kdy se lymfa zpomaluje?
Jestliže dlouhé hodiny sedíte v práci, na sport nemáte čas a místo zdravého oběda do sebe rychle hodíte housku s uzeninou, lymfatický systém se může časem extrémně zpomalit. Toxiny se pak v těle usazují a nedělají dobrotu. V lepším případě zde jen přebývají, v tom horším můžou způsobit například rakovinu nebo cukrovku.
Nastartujte své tělo za pár dní
I když se lymfa skoro zastaví, nic není ztraceno. Pořád jí můžete pomoci a rozproudit jí tak, jako dřív. Bude ovšem třeba zvážit celý životní styl. Ze svého jídelníčku jednoduše vyškrtněte všechny průmyslově zpracované potraviny a bílý cukr. Zbavte se také kávy, kouření a alkoholu.
Mimo stravu se zaměřte také na pravidelný pohyb. Lymfatické uzliny se nacházejí v podpaží a tříslech, tudíž nejlépe uděláte, pokud se budete věnovat běhu nebo rychlé chůzi. Po sportovní aktivitě nezapomeňte také na střídání ledové a vlažné sprchy, jelikož otužování je také jedním z účinných způsobů, jak tuto tekutinu v těle rozproudit. Vytvořte si z těchto návyků životní styl a po pár týdnech se budete cítit jako znovuzrození.