S cenou plynu je to jak na horské dráze: během týdne vzrostla a zase klesla
Začátkem týdne informovala on-line média o zdražení ceny plynu za megawatthodinu. K jeho konci ovšem přichází zprávy o jejím opětovném snížení. Jak je to tedy aktuálně a co má na cenu plynu nyní největší vliv?
Pondělí ve znamení zdražení
Do nového týdne nás uvedla zpráva o zdražení plynu až o 30 %, a to během jedné noci! Cena se vyšplhala až na 279 eur (v přepočtu okolo 6860 Kč) za megawatthodinu. Důvodem tak výrazného zdražení bylo neobnovení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska.
Ruská plynárenská společnost Gazprom totiž v pátek 2. 9. oznámila, že bude docházet k údržbě turbíny, která je pro správné fungování klíčová a na které se objevily závady. Do jejich odstranění tedy měl plynovod zůstat mimo provoz a mělo dojít k prozatímnímu přerušení dodávek. Ke znovu spuštění mělo dojít už v sobotu ráno.
Nord Stream 1
Plynovod Nord Stream 1 transportuje plyn z Ruska do Německa a jedná se o hlavní trasu pro Evropskou unii.
Rusko dodávky plynu přes tento koridor již výrazně omezilo, zejména v předchozích měsících. Nejprve na 40 % kapacity, později na pouhých 20 %. Oficiálním důvodem omezen jsou technické problémy, vzhledem ale k současné politické situaci kolují i zvěsti o vědomém plánovaném politickém rozhodnutí.
Už ve čtvrtek velkoobchodní cena plynu klesla pod 200 eur
Na rotterdamské burze, která je pro evropský trh klíčová, ve čtvrtek dopoledne klesla velkoobchodní cena pod hranici 200 eur (v přepočtu okolo 4900 Kč) za megawatthodinu. Je to nejmenší cena od 9. srpna!
Mimořádná schůze ministrů EU
O ceně energií budou jednat ministři členských zemí Evropské unie na mimořádné páteční schůzi. Zdražování plynu totiž ovlivnilo i zdražení elektřiny a hlavy jednotlivých členských zemí budou pro tuto aktuální situaci hledat řešení.