Rok od útoku na washingtonský Kapitol. Kdo za něj nese odpovědnost?
Útok na Kapitol, sídlo amerického nejvyššího zákonodárného sboru, si vyžádal pět mrtvých, desítky zraněných a škodu na majetku ve výši 1,5 milionu dolarů. Vpád protestujících do budovy Kapitolu vyšetřovala komise, která má nyní zveřejnit výsledky šetření události. To má mimo jiné prokázat podíl bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Událost bývá označována také jako útok na demokracii Spojených států. Pro šetření vznikla speciální komise. Ta se zaměřila nejen na závažnost nepokojů, ale také na spojitost útoku s Trumpovým podněcováním k násilí a tlaku na jednotlivé státy a samotný Kongres. Tím chtěl zvrátit oficiální zvolení nového prezidenta Spojených států Joa Bidena.
V následujících měsících odhalí devět členů panelu, sedm demokratů a dva republikáni důkazy o vytrvalé snaze bývalého prezidenta Trumpa a jeho příznivců zahladit stopy, že k protestům nějak podněcovali.
Komise tak bude mít náročný úkol. Při zveřejnění výsledků svého vyšetřování, které probíhalo půl roku, musí přesvědčit americkou veřejnost, že její závěry jsou podloženy fakty a jsou tedy zcela věrohodné.
Oběti útoku
Při útoku na Kapitol, který se odehrál 6. ledna 2021, zemřelo podle oficiální zdrojů pět lidí. Do konce roku si však vzali život další čtyři policisté, příslušníci bezpečnostního sboru, kteří budovu Kapitolu chránili. Jejich zoufalý čin byl nejpravděpodobněji důsledkem neustálého psychického tlaku a vyhrožování, kterému policisté po útoku na Kapitol čelili. Ve skutečnosti si tak událost vyžádala devět lidských životů.