Průměrná mzda sice narostla, ale kvůli inflaci to bylo pouze na papíře
Určitě jste již všude zaznamenali, že průměrná roční mzda se v první části roku 2023 zvýšila na 41 265 korun. Tohle číslo je možná pro některé velkým překvapením, ale nenechte se zmást. Ačkoliv je číslo vcelku vysoké, pořídíte si za něj ve výsledku málo věcí. A za to vše může inflace.
Ačkoliv čísla na první pohled říkají, že se průměrná mzda meziročně zvýšila o 8,6 %, není tomu tak. Kdybychom započítali i vliv inflace na reálnou částku, vyjde nám z toho pouhých 6,7 %.
Nejvyšší ceny za posledních 20 let
Od čeho se nárůst průměrné mzdy odvíjí? Od spotřebitelských cen, a ty byly v prvním kvartále letošního roku nejvyšší za poslední 20 let. Průměrná výše mzdy se samozřejmě liší napříč oblastmi, délce zaměstnání i toho, zda se jedná o muže či ženu. U některých odvětví dokonce průměrná mzda nakonec překročila hodnotu inflace.
Přečtěte si také: Jak na levnější potraviny? Máme vliv na výši cen?
Takové oblasti tvořily ovšem pouze výjimku, u většiny naopak reálné mzdy spíše klesaly, protože na ně zapůsobila inflace, a tak se kupní síla zmenšovala.
Pokud bychom se zaměřili na vývoj mzdy v jednotlivých krajích, možná vás překvapíme. Největší propad reálné mzdy (8 %) zaznamenali odborníci v Praze a okolí, naopak nejmenší propad (5,6 %) proběhl v Jihočeském kraji.
Za více peněz méně muziky
Právě vlivem inflace se výrazně snížila kupní síla jednotlivých obyvatel. Jednoduše řečeno – za více peněz si koupíte méně zboží. Ačkoliv se tedy mzdy zvyšovaly, mnohdy to bylo pouze pro forma na papíře, protože jste i přes to utratili v obchodech více. Podle analytiků kupní síla klesla velmi výrazně, nachází se dokonce na pomyslném dnu posledních let.