Proč je důležité si udržet zdravá střeva a jak na to?
Zdraví začíná ve střevech, i když se to může zdát poněkud nepravděpodobné. Naši imunitu ale opravdu ovlivňuje skupina bakterií, které se z velké části nacházejí právě ve střevech, zejména v oblasti tlustého střeva. Jak tedy udržet svá střeva zdravá a tím i celkovou imunitu?
Roli hraje i dědičnost
Již během porodu se náš organismus setkává s prvními mikroorganismy, konkrétně tedy v porodních cestách nebo během pití mateřského mléka. Už tedy ve velmi raném stádiu vývinu člověka, je nutné nastartovat dobře funkční obranyschopnost organismu a celého imunitního systému. Jakési stabilní období, kdy počet bakterií se v těle ustálí, nastává kolem druhého roku života. V pozdějších letech lze ovlivňovat už jen asi 40 %.
Nadměrná hygiena může škodit
Náš moderní způsob života nás sice v mnohém posouvá vpřed, ovšem co se týká obranyschopnosti imunitních systému, dostává se naše tělo do nebezpečné jednotvárnosti. Čím více mikroorganismům jsme vystavováni, tím je to pro nás organismus lepší. S tím souvisí i nadměrná hygiena, kdy již naše tělo díky dezinfekčním gelům a dezinfekčním mýdlům (při používání v nadměrné míře) se nedostává do styku s tolika mikroorganismy.
Jak si udržet zdraví ve střevech?
- Dopřejte vašemu tělu co nejširší škálu potravin
Čím více druhů potravin budete přijímat, tím různorodější budou i baterie ve vašich střevech. Lidé často zapomínají na luštěniny nebo jí pouze vybrané druhy ovoce.
- Kouzlo fermentovaných potravin
Mezi tyto druhy potravin se řadí například mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefíry, podmáslí apod. Dále je to ale i kysané zelí, které má kromě mnoha prospěšných bakterií – laktobacilů, i mnoho vitamínů.
- Vyměňte umělá sladidla za přírodní
Umělá sladidla zvyšují hladinu cukru v krvi, a to tak, že napomáhají růst nezdravých bakterií. Na rozdíl od přírodních sladidel, jako je kokosový cukr, stévie, čekankový sirup atd.