Pravidla pro zaměstnávání brigádníků
Léto je příležitostí pro všechny mladší ročníky, jak si mimo školu přivydělat. Je také plno oblastí, kde jsou brigádníci preferováni, i to má ovšem určitá pravidla. Ukážeme vám dnes, na co musíte myslet a co je potřeba dodržovat.
Prázdniny brzy začnou, a tak už se teď studenti a žáci poohlíží po možnostech přivýdělku. Zaměstnávání mladistvých má ovšem určitá pravidla.
Existuje nějaká věková hranice?
Jako věkovou hranici považujeme 15 let, student z gymnázia či deváťák musí mít ukončenou povinnou školní docházku. Mladší děti mohou vykonávat pouze uměleckou nebo kulturní činnost, a to s povolením Úřadu práce. Brigádník může být tedy ten, který dosáhl patnácti let a ukončil povinnou školní docházku.
Smlouvy či dohody?
Většinou se u takto mladých brigádníků sjednávají dohody o provedení práce. Právě dohody počítají s krátkodobostí a sezóností práce. Aby nedošlo ke zdanění, hlídejte výši mzdy, která nesmí přesáhnout 10 tisíc korun.
Přečtěte si také: Průměrná mzda sice narostla, ale kvůli inflaci to bylo pouze na papíře
Specifika a předpisy pro mladistvé
V zákoníku práce najdete pravidla a předpisy týkající se zaměstnávání mladistvých brigádníků. Nemůžete s mladistvými například uzavírat smlouvu o hmotné odpovědnosti nebo dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů. To je možné až po dovršení 18 let. Také mladiství vykonávají pouze práce, které jsou přiměřené jejich věku a schopnostem, ale i fyzickému a psychickému rozvoji. U brigádníků počítejte také se zvýšenou péčí a kontrolou nad tím, co dělají. Je to stále vaše odpovědnost.
Délka pracovní doby u mladistvých také nesmí přesáhnout 8 hodin a týdně 40 hodin.