Podle ministra práce, budou lidé mít na zálohy i finanční vyúčtování
Česká vláda se dala koncem srpna slyšet, že pokud Evropská unie nenajde společné řešení ohledně stále se zvyšujících cen za energie, přijde s vlastním řešením. To by se mohlo týkat i zastropení cen za energie.
Jiné země situaci vyřešily po svém
Na fakt, že jiné země EU situaci vyřešili po svém, ukazuje i Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček, který se k celounijnímu řešení staví skepticky. Zejména kvůli rozdilným energetickým nárokům a zdrojům.
Naopak rakouský kancléř Karl Nehammer v předminulém týdnu celoplošné zastropování cen energií v EU podpořil.
Jednání rady ministrů
Na základě dohody s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, bude české předsednictví svolávat radu ministrů k jednání o mimořádné energetické situaci.
Prohlášení Jurečky a kurzarbeit
„Společné řešení se musí najít. Pokud by se ale nenašlo, jsem připraven spustit kurzarbeit a spustit kroky v rámci krizového rámce,“ uvedl Jurečka v rozhovoru pro Partii na CNN Prima News.
Takzvaný „kurzarbeit“ sestává z požadavků firem, které vznikly vlivem války na Ukrajině. Již v dubnu se jednalo o návrhu vládního nařízení, které je nutné ke spuštění tohoto programu.
Na jeho základě by lidé měli v rámci pravidel kurzarbeitu získávat, v době výpadku, 80 % výdělku za neodpracovanou dobu, přičemž stát by poskytnul čtyři pětiny této peněžní náhrady. Zaměstnanci by tak mohli být doma 1-4 dny v týdnu a podpora by se mohla využívat například po živelných pohromách, v epidemii nebo jiných krizích.
Ze začátku opatrnost, nyní chtějí řešení
I když se na začátku energetické krize EU chovala spíše opatrně a reagovala ve smyslu, že by se řešení mělo nechat na samotném trhu, nyní žádá konkrétní kroky k řešení dané situace.
Zda bude zastřešování cen pouze na lokální bázi, či bude plošně platit pro celou EU, se teprve ukáže. Jasné je jen to, že ceny stále rostou a jen tak padat nebudou.
Přečtěte si také: