Odlesňování a Evropská unie
Odlesňování v Evropské unii je velkým tématem. Jaké jsou jeho příčiny a možnosti řešení v rámci Evropské unie? Co všechno způsobuje? A jak zasahuje EU proti dovozu zboží, které je vyráběné na odlesněné půdě?
V září přijal Evropský parlament důležitý návrh, který se saví proti celosvětovému odlesňování. Tento návrh zakazuje prodávat v rámci EU výrobky, které jsou vyrobené na odlesněné ploše a spojené s ničením lesů a porušováním lidských práv.
Organizace pro výživu a zemědělství odhaduje, že jen mezi lety 1990 až 2020 bylo po světě odlesněno 420 milionů hektarů lesů, což je rozloha jako celá Evropská unie. Hlavním důvodem je v nejčastějších případech snaha rozšiřovat zemědělství, čímž dochází k narušení přírodních ekosystémů. Právě ochrana lesů je pro unii aktuálně klíčovou prioritou do budoucna.
Jak to bude dál?
Schvalovaný návrh má vést firmy k tomu, aby při dovozu vybraných produktů dodržovaly normy platné v zemi původu. Dovozci by se měli zaručit, že jejich produkty nejsou vyrobené na nově odlesněné půdě. Mezi produkty, který se tato nová směrnice týká, patří sója, hovězí maso, palmový olej, dřevo a káva.
Podle Jana Freidingera, koordinátora kampaní Greenpeace ČR, by se měla pozornost obrátit nejen na ochranu lesů a pralesů, ale i dalších ekosystémů, jako jsou savany či mokřady. Komise by mohla rozšířit ochranu i na tyto další ekosystémy v příštím roce.
Finální pravidla bude Evropský parlament dále projednávat s členskými zeměmi. Je možné, že členské země návrh ještě upraví a zmírní.