Nejčastější mýty týkající se stavebního spoření
Stavební spoření je u Čechů poměrně oblíbené, o tom není pochyb. Podle statistik využívají stavební spoření Češi už déle jak čtvrt století, a to ve velkém. Statistiky také říkají, že se ročně uzavře ne několik desítek tisíc smluv, ale rovnou několik stovek tisíc smluv o stavebním spoření. Stavební spoření se pak využije na financování domu nebo k podobným účelům.
I když je stavební spoření v naší zemi velmi oblíbené, stejně o tomto typu spoření koluje mnoho mýtů a pověstí, jimž lidé věří. Je proto třeba jednotlivé mýty vymýtit, aby nedocházelo k jejich šíření.
Stavební spoření není výhodné
Zmínili jsme, že u Čechů je stavební spoření velice oblíbené. To je vážně pravda, na druhou stranu je také pravda to, že se najdou lidé, kteří tvrdí, že stavební spoření není výhodné. Ti, kteří tvrdí, že takzvané stavebko výhodné není, se však pletou a mýlí. Stavební spoření je kombinací výhodného úročení a také státního příspěvku, který může činit až dva tisíc korun za rok. Díky zmíněné kombinaci stavební spoření snadno překonává inflaci, tudíž peníze neztrácí na hodnotě, jako je tomu bohužel u jiných spoření.
Na peníze nelze sáhnout po dobu šesti let
Ani to ostatně není pravda. Peníze nemáte blokované po dobu šesti let, můžete je využít ve formě úvěru od stavební spořitelny. Hravě tak ze svého stavebního spoření klidně můžete uhradit koupi nového kotle nebo opravu střechy i během trvání smlouvy, kterou jste se spořitelnou uzavřeli.
Navíc je samozřejmě možné vybrat peníze ze spoření dříve. Neztratíte nic kromě státní podpory, i připsané úroky vám nadále zůstanou.
Stavební spoření je jen pro drobné stavební úpravy
To je další mýtus, který bohužel koluje mezi lidmi. Není pravdou, že stavební spoření je určeno jen pro drobné stavební úpravy, může vám klidně zaplatit i nové bydlení.