Krize na trhu práce – kolik chybí řemeslníku v ČR?
Česká ekonomika je na báječné úrovni. Přece jenom máme nízkou nezaměstnanost (máme ji dokonce nejnižší z celé Evropské unie), zaměstnanost je na opak poměrně vysoká a koruna posiluje vůči euru (už dosahuje cifry pohybující se kolem pětadvaceti korun). Díky tomu to vypadá, že se v Česku nemáme špatně, tedy pokud nejsme podnikatelem, který postrádá pracovní sílu. Krize na trhu práce se totiž neustále prohlubuje.
Co se týče kvalifikovaných zaměstnanců, ty už nejsou tak velkým problémem, jakým byli v nedávné době. Na pozice kvalifikovaných pracovníků se aktuálně dosazují migranti, kterých se po světě najednou pohybuje mnohem více, než kdy jindy. Hlavy států je do svých zemí samozřejmě nechtějí, ale po stránce, která ukazuje, že pomáhají snižovat krizi s pracovní sílou, se jim už ani přímo nebrání.
V jedné oblasti stejně chybí velké procento zaměstnanců. Jedná se o řemeslnický průmysl. Právě řemeslníků totiž neustále chybí a bohužel zde se krize prohlubuje. I když se nějaké obory z krize dostávají, nějaké jsou v ještě větší bryndě. Kde řemeslníky hledat?
Kolik jich aktuálně chybí?
Na trhu aktuálně chybí až 300 řemeslníků. Bohužel pro tento obor klesá také zájemců o tento obor při středoškolském vzdělání či při výučním vzdělání. Slušné zaměstnání si nemají manuálně zruční lidé problém najít, ale proč se do tohoto oboru zkrátka lidé nehrnou? Vidí za tím malé výplaty? Ty už ale nebudou! Vždyť řemeslníků si nyní budou vážit čím dál víc.
Jaké obory jsou studentům nejméně sympatické, přesto se v nich pracovníci potřebují?
Zájem z řad studentů klesá hlavně v oborech sklenář, dále taky montér vodovodů a kanalizací, slévač a kovář To jsou však obory, v nichž se dneska potřebuje řemeslníků opravdu nejvíce. Podobný nezájem řeší i obory pokrývačské, dále taky klempířské a dlaždičské. Kameník, kamnář, modelář nebo hutní či umělecký keramik jsou na tom taky tak.