Kratom vyvolává stejnou závislost jako cigarety nebo alkohol
Kratom je rozporuplná látka, kterou užívali zejména studenti v období zkoušek. Jeho obliba a užívání se ovšem tak rozšířilo, že se tato látka postupně dostávala i k dětem. Pojďme se podívat na jeho účinky a negativní dopady, jako je závislost na tomto zeleném prášku.
Kratom se vyrábí z rozemletých listů rostliny mitragyna speciosa z jihovýchodní Asie. Mezi jeho účinky patří například povzbuzení, podobně jako u kofeinu, ale i tlumení bolesti.
Euforické stavy
V jednu dobu zažila tato látka obrovský boom, kdy se hlavně mezi studenty rozneslo, že má povzbuzující účinky a výrazně tak pomáhá při učení. To, že se ale jedná o návykovou látku, už nikdo jen tak nezmínil. Počet lidí, kteří se na něm stávají závislí tedy stoupá. A samozřejmě jako u každé jiné návykové látky si i jejich tělo postupně zvyká a vyžaduje stále větší dávky. V momentě, kdy tedy dostane kratom, je člověk schopný normálně fungovat, ale už nemá tolik žádoucí povzbuzení energie. Pokud tedy kratom tělu neposkytne, cítí se melancholicky, je velmi unavený a nic se mu nechce dělat.
Dalo by se říci, že se jedná o střídání euforie s propady nálad.
Přečtěte si také:
Úplný zákaz nečekejte
Látkou, která může pomoci při soustředí, zároveň však má návykový potenciál, se zabývá i Ministerstvo zdravotnictví. Otázkou je, zda je možné látku regulovat nebo přímo zakázat. Největším rizikem představuje to, že lze prášek dostat až k dětem, protože pro něj zatím neexistuje žádná legislativa. Úplný zákaz je ale málo pravděpodobný. Ten by naopak mohl vést k rozvoji černého trhu, který by byl pro stát nekontrolovatelný. Uvažuje se tedy spíše nad věkovým omezením, jako je tomu u cigaret a alkoholu.