Jaké jsou příčiny vzniku strumy?

Když hovoříme o strumě neboli také o voli, mluvíme o zvětšení štítné žlázy. Štítná žláza je v současné době velmi často nemocná, pokud trpí onemocněním štítné žlázy těhotná žena, může jí to rapidně znepříjemnit těhotenství. Štítnou žlázu je proto dobré kontrolovat, aby se případně předcházelo nepříjemným a zároveň také nebezpečným situacím. Jak jsme zmínili, velice často bývá štítná žláza zvětšená, v takovém případě hovoříme o strumě neboli o voli. Toto onemocnění má celou řadu příčin.

Stejně jako každé onemocnění, tak i struma má své příčiny. Bohužel u tohoto onemocnění je příčin více, než by se čekalo. Seznamme se proto s těmi nejčastějšími.

Nedostatek jódu

Nejčastějším důvodem vzniku strumy bývá nedostatek jódu. Jód je pro štítnou žlázu nepostradatelný, podílí se totiž na zpracování a výrobě hormonů. Když tělo sužuje nedostatek jódu, vzniká na krku viditelný otok, s nímž je nutné zamířit k lékaři. Pokud se otok nebude léčit, může začít tlačit na okolní orgány, vyskytnou se potíže s polykáním, přijdou bolesti v krku, které se velice podobají bolestem při angíně.

V případě, že nebudete otok léčit, může přijít také dušnost a následný chrapot. Léčba v tomto případě není těžká, stačí jód doplnit.

Strumigenní látky

Struma však může vzniknout i tak, že se do těla dostane větší množství takzvaných strumigenních látek, které do těla dostáváme tak, že konzumujeme zelí nebo kapustu. V těchto potravinách se totiž nebezpečné látky nachází v hojném množství. Samozřejmě zelí nemusíte vyhodit z vašeho jídelníčku, jen ho dobře (stejně jako další podobné potraviny) tepelně zpracujte.

Porucha činnosti štítné žlázy

Struma však může upozorňovat na poruchu činnosti štítné žlázy. Může se tedy jednat o symptom upozorňující na něco vážnějšího.

Pokud se tedy na vašem krku vyskytne otok, který způsobí bolesti v krku nebo dušnost, zamiřte okamžitě k lékaři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *