Jak na zdravý střevní mikrobiom?

Střevní mikrobiom dle mnohých nejnovějších studií velmi ovlivňuje kvalitu našeho zdraví, a to nejen z fyzického, ale i psychického hlediska. Prostředí střev přitom opět ovlivňuje mnoho faktorů, které jej dokonce mohou na dlouhou dobu poškodit. Ukážeme vám, co vše je dobré dělat pro to, abyste měli střevní mikrobiom v pořádku.

Co mikrobiom ovlivňuje?

Zatímco kdysi byl vliv střevní mikroflóry podceňován, podle nejnovějších studií už si dnes uvědomujeme její důležitost. Mikrobiom celý život ovlivňuje například náš imunitní, trávicí systém, metabolismus, tvorbu vitaminů a komunikaci mezi zažívacím traktem a mozkem. Často se říkají, že střeva jsou takovým druhým mozkem těla, mají totiž vliv i na psychiku člověka a zvládání nečekaných situací.

Přečtěte si také: Jak na kvalitní svačinky do školy?

Jak na zdravá střeva?

Rozmanitá strava

Stejně jako u všeho, ani u jídla nic nepřehánějte a snažte se svou stravu mít vyváženou a složenou ze všech potřebných živin, které tělo potřebuje. Skladba vašeho jídla by měla být pestrá a měla by se řídit tím, o co si i samo tělo říká. Zařaďte do svého jídelníčku luštěniny, ovoce, zeleninu, a naopak snižte konzumaci jednoduchých cukrů a bílého pečiva.

Fermentované potraviny

Tyto potraviny podporují růst užitečných laktobacilů a potlačují růst nežádoucích druhů. Obsahují také vysoký podíl vitaminů. Mezi fermentované potraviny patří nejen kyselé zelí a kvašené okurky, ale i jogurty a další zakysané produkty.

Prebiotika

Nemusíte nutně užívat doplňky stravy s obsahem prebiotik, najdete je totiž i přirozeně v banánech, chřestu, cibuli nebo česneku.

Zaměřte se na rostlinnou stravu

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na obsah polyfenolů, což jsou tradičně rostlinné výrobky. Maso naopak zkuste omezit, a to zejména ve formě uzenin a jiných příliš tučných podob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *