Důchody v hlavní roli
Poslední dobou se ve veřejném prostoru neřeší snad nic jiného než důchody. Nižší valorizace důchodů má zbrzdit státní dluh a ačkoliv je pro mnoho lidí tato zpráva neradostná, je to jediná možnost, jak ještě více nezadlužit mladé lidí.
Jak na tom ale budou stárnoucí lidé, kteří si nezačali šetřit? Aktuálně je velké množství případů osob, které zkrátka během života nešetřili, neměli z čeho nebo je to ani nenapadlo. Mnohdy se jedná o lidi, kteří jsou už tak dost zadlužení, ti možná na penzi nedosáhnou a nebo bude zcela minimální.
Někteří na důchody ani nedosáhnou
Český důchodový systém se musí připravit na vlnu předlužených lidí. Pro mnoho z nich je totiž v této době mnohem práce načerno než legální zaměstnání. Důsledkem toho ovšem v budoucnu získají pouze minimální důchody, pokud na ně tedy dosáhnou. To povede k tomu, že v Česku bude velké množství nízkopříjmových důchodců a tím i k většímu zadlužování.
Podle dat, které zveřejňuje Institut prevence a řešení předlužení, bylo v prosinci 2022 celkově v exekuci 116 tisíc lidí ve věku nad 60 let. Dalších 144 tisíc lidí s exekucemi je ve věku 50 až 59 let. A zatím nejpočetnější věková skupina je 40 až 49 let, kde je aktuálně 177 tisíc lidí v exekuci.
Lepší finanční gramotnost
Mladí lidé jsou v rámci finanční gramotnosti stále více informovanější, a tak se také méně padají do kola exekucí a půjček. Ti, kteří v exekuci jsou, si jí poté nesou i do důchodového věku. Zadlužení poté dostanou minimální důchod a tím vznikne nová potřeba státní podpory a dávek.
Jak se dá takový kolotoč vůbec ukočírovat nebo alespoň pozastavit?