Digitální nomádství, aneb fenomén práce odkudkoliv
Být absolutně svobodný a nevázaný na jakékoliv místo na světě – pro mnohé nedosažitelný sen, pro některé ovšem běžná realita. Digitální nomádi, jak je moderně označujeme, totiž pracují online odkudkoliv na světě a mezi prací rádi a často cestují, kam je zrovna srdce táhne.
Kdo je digitální nomád
Digitální nomád je ten, kdo díky práci pomocí moderních technologií může pracovat prakticky odkudkoliv, a tak se neváže na jedno místo výkonu práce. Rozhodně si ale digitální nomády nepleťte se zámožnými dovolenkáři, kteří si na cestách zkrátka jen užívají. Digitální nomádi mají stále svá zaměstnání a během cest standardně pracují. Na rozdíl od klasických zaměstnanců si ovšem jednou vytvoří kancelář na španělské pláži, jindy ve francouzské kavárně, a jindy zase na hotelovém pokoji na Bali. A po práci samozřejmě poznávají dané země. Někteří nevydrží na jednom místě déle než týden, jiní klidně setrvávají i půl roku, než se zase přesunou. Většina jsou živnostníci, výjimkou ale nejsou ani běžní zaměstnanci, kteří jednoduše jen pracují na dálku.
V jakých oborech lze provozovat digitální nomádství
Digitálním nomádem se samozřejmě nemůžete stát, pokud jste zemědělec, zdravotník nebo dělník. Digitální nomádství je vhodné pouze pro ty, kteří ke svému výdělku využívají online svět. Přesto vám stále zůstává široká škála oborů, ze kterých si můžete vybírat. Klasicky jde o veškeré IT profese, online marketing, virtuální asistenci, online účetnictví či personalistiku, ale třeba i provozování vlastního eshopu nebo oblast spisovatelství.
Proč se stát digitálním nomádem
Práce na monotónním pracovišti, komplikované dojíždění do práce a později i syndrom vyhoření mohou být zbytečné důvody, které vedou k nespokojenosti v práci a následnému odchodu ze zaměstnání, které je jinak pro člověka naplňující a zajímavé. Tomu všemu lze při digitálním nomádství předcházet. Člověk získává stále nové podněty, poznává nově kultury i lidi, a částečně má možná pocit, že je spíše na dovolené, než v běžné práci, takže je spokojenější a tím často i výkonnější nebo kreativnější. Výhra je tedy ve finále na obou stranách.