Budou či nebudou klesat ceny bytů v Praze?
Podzim je období, kdy začínají vysokoškolští studenti navštěvovat opět své univerzity a začínají se opět vzdělávat. Je to tedy i období, během kterého se neustále shání byty v univerzitních městech. Jenže bohužel pro studenty se ceny bytů v univerzitních městech (tedy hlavně v Praze, v Brně, v Ostravě a v Olomouci) začaly zvyšovat. Ceny se zvýšily dokonce o patnáct až dvacet procent, což je zhruba o dva až tři tisíce.
Nejvíce začaly na ceně růst hlavně velké byty, které jsou oblíbené právě u vysokoškolských studentů. Přece jenom řadu vysokoškoláků vyšlo mnohem výhodněji to, když se vrhli do spolubydlení, než když si malý byt platili sami. Jenže majitelé bytů už tuto lest prokoukli, tudíž se rozhodli zvýšit své ceny nájmů. Otázkou však zůstává, zdali se dočkáme nebo nedočkáme klesajících cen.
Velice diskutabilní je hlavně bydlení v Praze. Přece jenom Praha je asi nejvíce navštěvovaná a nejvíce je zde sháňka po studiu. Ovšem v Praze ceny porostly skoro nejvíce (po Ostravě). Jak tomu bude dál?
Buďme realističtí
Nesmíme si v tomto ohledu nasazovat růžové brýle. Bohužel se aktuálně nemůžeme těšit na klesající ceny, protože podle aktuálních průzkumů ceny spíše klesat nebudou. Podle analytiků je to hlavně proto, že je nízká nabídka a vysoká poptávka. Kdo by tak na této situaci nechtěl využít? Navíc rostoucí poptávka je dnes podpořena i velice rychlým růstem a zlepšením ekonomiky a také mzdami. Jenže mzdy za chvilku nebudou dostatečně dosahovat k cenám nájmů, tudíž podle všeho později vzniknou rozepře.
Praha je nejatraktivnější
Ceny bytů v Praze rostou také proto, že Praha jakožto naše hlavní město nabízí řadu možností a příležitostí. Je pro lidi asi nejvíce atraktivní. Navíc se zde také dorovnávají ceny v souvislosti s jinými, západními metropolemi.
Ceny bytů by se mohli srazit jenom tehdy, pokud by přišla nečekaná, ale velice silná ekonomická nebo politická krize. V tom případě by ceny mohly jít dolů, ale pokud to tak nebude, tak se s vysokými cenami nájmu musíme vyrovnat.