Jak na levnější potraviny? Máme vliv na výši cen?

Ve Francii nabízejí supermarkety na popud vlády nejnižší možné ceny u určitého zboží. To, které zboží je takto zlevněné, je čistě rozhodnutí daného řetězce, slevy ovšem budou celkově stát supermarkety asi stovky milionů korun. A jak zařídit levnější potraviny u nás?

Ve Francii nakoupíte i pod jedno euro

Francouzská vláda má v úmyslu snížit dopady růstu cen potravin tím, že supermarkety u některých základních potravin sníží cenu na tu nejnižší hranici. Otázkou je, co vlastně nejnižší možná cena je. Některé řetězce oznámily, že budou v daném období nabízet stovky položek za méně než jedno euro.

Přečtěte si také: Které obchodní řetězce jsou v Česku na vrcholu?

V Česku je velký nepoměr

V Česku je situace o něco komplikovanější, na nárůstu cen se totiž nerovnoměrně podílejí různé aspekty a obchodníci tudíž nejsou ti, kteří by mnohdy mohli jít až na nejnižší možnou cenu. Některé produkty, jako například mléko, zdražili zemědělci, určité sýry mlékárny a obchodníci to dovršili zdražením cukru i rohlíků.

Největší skok vidíme právě na cukru, který v září kvůli obchodníkům narostl o rekordních 134 %, přitom sami zpracovatelé cenu navýšili pouze o 24 %.

Ačkoliv za většinu zdražení potravin mohou obchodníci, nemůžeme na ně házet celou část viny. U mléka si například cenu přisadili zemědělci.

Co říkají ekonomové?

Ekonomové tvrdí, že hlavní problém vysokých cen je chybějící konkurence mezi dodavateli. Například trh s margaríny ze 70 % ovládá jediná společnost Upfield a jne z 15 % mlékárna Olma. Na trhu s vodami poté vede skupina Mattoni, která zabírá dokonce 43 % trhu. A takto bychom mohli pokračovat dál. Levnější potraviny tudíž závisí na mnohých samotných značkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *