Výchovné k důchodu

Od ledna 2023 se začíná vyplácet takzvané výchovné k důchodu. O co jde? Kdo na něj má nárok a na jakou částku se až vyšplhá? Máme pro vás základní přehled!

O co jde?

Jedná se o zvýšení starobního důchodu za výchovu každého dítě. Výchovné má ocenit všechny osoby, které věnovaly svůj čas a úsilí na výchovu nového přispěvatele do důchodového systému. Zároveň se jedná o snahu vyrovnat rozdíl mezi výší důchodu žen a můžu.

Kdo na něj má nárok?

Nárok na zvýšení důchodu za vychované dítě má vždy ten z rodičů, který pečoval o dítě v největším rozsahu alespoň po dobu deseti let. Automaticky jej dostanou ty ženy, které již důchod pobírají.

Podmínka výchovy dítěte je splněna i v případě, pokud dojde k úmrtí dítěte po dosažení šesti měsíců věku a bylo o něho pečováno po celou tuto dobu.

Současným důchodkyním se tato částka od ledna automaticky přičte k jejich stávajícímu důchodu. Žádost o výchovné podávají pouze muži či ženy, kterým se započítává také výchova nevlastního dítěte. Dále si o výchovné budou žádat také všichni budoucí důchodci.

Částka

Výše výchovného je nastavená na 500 korun za každé vychované dítě, částka se má ale každým rokem valorizovat. K prvnímu navýšení tedy dojde v lednu roku 2024 a bude platit pro všechny současné i budoucí důchodce.

Výchovné se také automaticky stává součástí procentní výměry starobního důchodu, která bude zvyšována jako celek v rámci budoucích valorizací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *