Výpadky lékáren nejsou u konce

Již na začátku podzimu začalo docházet k výpadkům určitých druhů. Nejčastěji se jednalo o léky na kašel, bolest krku, horečku a také na snížení bolesti u dětí. Z léků na předpis poté schází často antibiotika. Co může za výpadky lékáren?

Největší nedostatek lékárny hlásí v rámci dětských léků na bolest. Tento výpadek přitom v Česku trvá již několik měsíců. Souvisí to hlavně s příchodem podzimu a zimy, kdy začala také chřipková sezóna a dětské nemoci, takže se také zvýšila poptávka po těchto lécích. Lékárny se snaží lidi uklidnit, aby zabránily zbytečnému vykupování léku z důvodu „předzásobení“.

Postupně dochází také k vyprodávání alternativ. Pokud totiž zákazníci neseženou daný přípravek, volí nejbližší alternativu. Lékárny se tedy začínají dostávat do bludného kruhu.

Rozkolísanost trhu a válka na Ukrajině

Za výpadky mohou především dodavatelé léčiv. Rozkolísanost trhu začala již za koronavirové krize a i nadále pokračuje. Zpožďuje se dodávka surovin pro výrobu léků, následně i dodávání obalových materiálů a následný rozvoj. To vše zpomaluje cestu léků k jejich konečnému příjemci.

Vliv na nedostatek má také zvýšený zájem o některé léky, například i vlivem války na Ukrajině. Výroba léků se totiž plánuje měsíce dopředu a při nějaké větší vlně prodejů nestihají řetězce reagovat tak rychle, aby zamezili výpadku.

Jedním z dalších důvodů jsou právě obalové materiály, kdy jejich velká část se vyráběla na válkou zasažené Ukrajině. Chybí tedy pro léky blistry, ampulky i lahvičky.

Hlavně žádnou paniku!

Hlavní je, aby lidé nenakupovali léky zbytečně ze strachu, že na ně nezbydou. Léky se dodávají v nejdelších intervalech 10 dnů, což by podle lékárníků nemělo mít vliv na léčbu, protože stále existují dostupné alternativy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *