Proč bychom si měli refinancovat hypotéku?
V poslední době jsou hypotéky poměrně řešené téma. Díky tomu, jak se nyní zpřísnily podmínky pro schválení hypotéky, se také snížil počet žadatelů o tento úvěr. Kdo ví, třeba to banky přivede k domněnce, že když bylo vše při starém, dařilo se jim lépe. Nicméně aktuálním tématem, které se nyní řeší, je taky refinancování hypoték.
Co se týče refinancování hypoték, je to stejné jako s refinancováním půjček. Lidé do refinancování půjček se celkem hrnou, protože to znamená, že mohou mnohdy ušetřit i několik tisíc korun. Jelikož je hypotéka tak nevýhodná, jak nyní je, refinancování není zrovna ten nejhorší nápad, který se ve vaší hlavě může urodit. Sjednat si výhodnou sazbu u jiné banky není problém a navíc na to vlastně máte právo.
Ovšem je nutné zmínit, že pokud si plánujete refinancovat svůj hypoteční úvěr, měli byste začít s předstihem. Nyní jsou velice výhodné podmínky u řady bank, proto pokud máte úvěr u jiné, nebojte se přejít k té výhodnější.
Jaká je výše úrokových sazeb?
Aktuálně se na hypotečním trhu potýkáme s hypoteční sazbou, která se pohybuje kolem dvou procent. Pokud patříte k těm, kterým bude končit v blízké době fixační období, tak je dost pravděpodobné, že získáte nižší sazbu, než s jakou splácíte úvěr nyní.
O refinancování byste určitě měli uvažovat nyní, kdy úrokové sazby poměrně čekají, nehýbou se. Podle odborníků se totiž předpokládá, že úrokové sazby porostou, tudíž budou postupně končit i fixace lidem, kteří mají nízké sazby sjednané v době, kdy úroková sazba byla pod dvě procenta.
Jak to bude dál?
Podle všeho je růst úrokových sazeb nevyhnutelný. Podle všeho by měla v blízké budoucnosti nastat situace, kdy banky budou mít na další fixační období mnohem horší sazbu, díky čemuž se samozřejmě navýší i samotná splátka hypoték.
Pokud by byla hypoteční sazba mezi dvěma až třemi procenty, je dost možné, že se splátky navýší až o desetinu procentního bodu, kdy je to tedy zhruba o padesát korun měsíčně na každý milion korun úvěru.